
Strain Gauge Pressure Sensor
1. High accuracy, high performance.
2. Suitable for middle and high pressure measurement.
3. Isolated structure, suitable for many kinds of pressure medium.
4. Anti-corrosive, anti-attrition, anti-impact.
5. Pressure port has cavity type and flush diaphragm.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of strain gauge pressure sensor in China. Please feel free to buy high quality strain gauge pressure sensor at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Strain Gauge Pressure Sensor
Description
UPX7-b strain gauge pressure sensor is based on metal foil strain gauge technology, the sensing element is strain gauge and the strain gauge forms a Wheatstone bridge on back of the diaphragm to sensing the deformation of the diaphragm, it results from the pressure which act vertically to the diaphragm.
UPX7-b strain gauge pressure sensor is made with flush diaphragm. Its performance and principle are similar to UPX7-a. By using integrated structure without O-ring or welding, its measuring range can reach 6000bar.
Features
◇High accuracy, high performance
◇Suitable for middle and high pressure measurement
◇Isolated structure, suitable for many kinds of pressure medium
◇Anti-corrosive, anti-attrition, anti-impact
◇Pressure port has cavity type and flush diaphragm
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | 0~40bar...6000bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | ~1.5mV/V |
| accuracy | 0.25%FS(standard), 0.5%FS |
| zero unbalance | <±2%FS |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| suggested excitation voltage | 6VDC~12VDC |
| max. excitation voltage | 5VDC~18VDC |
| compensated temperature range | -10~+60℃ |
| operating temperature range | -20~+70℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.2%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10℃ |
| input resistance | 380±5Ω,1000±5Ω |
| output resistance | 350±5Ω,1000±5Ω |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | 4colored PVC flexible wire |
| material of pressure membrane | 17-4PH |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti/17-4PH |
Application
UPX7-b strain gauge sensor uses welding as sealing method, and widely used in food, medicine and beverage industries.
Send Inquiry







