
MODBUS Pressure Transmitter
●Have 4~20mA output andRS485 communication function simultaneously.
●10 selectable engineering units : kPa, Mpa, ℃,Pa,bar, mbar, mmHg, kgf/cm2, mH2O, psi, m.
●Digital temperature compensation, digital communication technology.
●Against thunder stroke technology, zero self-steady technology.
●MODBUS RTU protocol(RS485 interface)
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of modbus pressure transmitter in China. Please feel free to buy high quality modbus pressure transmitter at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
MODBUS Pressure Transmitter
Description of MODBUS pressure transmitter
UIB6 MODBUS pressure transmitter is an intelligent digital transmitter with high measuring accuracy and good long term stability. Its performance is reliable.
This product is made of special wide-temperature LCD display and high stable sensor, and using precise digitization temperature compensation and non-linearity revision technology to guarantee its measuring accuracy & stability. RS485 main line facilitates network pressure measurement system easily.
UIB6 MODBUS pressure transmitter is suitable for pressure measurement and control in water and electricity, chemical industry, urban water supply, scientific research etc.
Pictures of MODBUS pressure transmitter

Front face Side face
Features of MODBUS pressure transmitter
●Have 4~20mA output andRS485 communication function simultaneously
●10 selectable engineering units : kPa, Mpa, ℃,Pa,bar, mbar, mmHg, kgf/cm2, mH2O, psi, m
●Digital temperature compensation, digital communication technology
●Against thunder stroke technology, zero self-steady technology
●MODBUS RTU protocol(RS485 interface)
Specifications of MODBUS pressure transmitter
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | -1...0~0.1...1000bar |
| pressure type | gauge(G), absolute(A), sealed gauge(S), differential (D) |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA |
| communication | MODBUS protocol(RS485 interface) |
| accuracy | 0.1%FS,0.25%FS(standard), 0.5%FS |
| display | dynamic 5 digit LCD(range: -32767~32767) |
| load resistance | RL =(U-12V)/0.02A(4~20mA output) U-loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | -10~+70℃ |
| operating temperature range | -40~+85℃ |
| storage temperature range | -40~+120℃ |
| display unit | kPa, MPa,℃,Pa, bar, mbar, mmHg, kgf/cm2, mH2O, psi, m |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | M20×1.5(female) |
| material of housing | cast aluminum |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| explosive-proof | ExiaIIBT4,ExdIIBT4 |
Send Inquiry








