
Pressure Transmitter with LCD Indicator
◆4-digit LED display or 5-digit LCD display.
◆High performance-to-price ratio, high accuracy, long-term stability.
◆Electric shell is cast-aluminium material, IP65 protection.
◆Reversed protection, current limiting protection.
◆Anti-corrosive, the anti-attrition, the anti-impact.
◆Flush membrane and the tantalum diaphragm option.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of pressure transmitter with lcd indicator in China. Please feel free to buy high quality pressure transmitter with lcd indicator at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Pressure Transmitter with LCD Indicator
Description
UPB9 pressure transmitter with LCD indicator adopts high performance and high stability UPX19(OEM) pressure sensor as measuring element. The sensor signal is converted into standard 4-20mA signal output by special signal processing IC. After long-term aging and stability testing, the product performance is stable and reliable. UPB9 can realize pressure display, zero adjustment and range ability on site.
UPB9 pressure transmitter with LCD indicator installation interface connection (process connection), can not only be made according to the requirements of users, but also be provided compatible with other brands of transmitters. This series of products are widely used in industrial process control, petroleum, chemical, metallurgy and other industries for pressure measurement and control.
Features
◆4-digit LED display or 5-digit LCD display
◆High performance-to-price ratio, high accuracy, long-term stability
◆Electric shell is cast-aluminium material , IP65 protection
◆Reversed protection, current limiting protection
◆Anti-corrosive, the anti-attrition, the anti-impact
◆This pressure transmitter with LCD indicator has flush membrane and the tantalum diaphragm option
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | -1...0bar~0.1...1000bar |
| pressure type | gauge(G), absolute(A), sealed gauge(S),differential(D) |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.1%FS,0.25%FS , 0.5%FS |
| load resistance | RL=(U-12V)/0.02A (4~20mA current output) U-loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | -10~+70℃ |
| operating temperature range | -30~+100℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.2%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10℃ |
| rangeability | 15:1 |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | M20 *1.5(female thread ) |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| material of pressure membrane | 316L |
| material of housing | cast aluminium |
| sealing | fluoro-rubber sealing ring |
Send Inquiry








