Water Proof Indicator Piezoresistive Silicon Sanitary Flush Pressure Transducer
★Using MEMS silicon pressure dies.
★High accuracy, stability and reliability.
★Automatic testing, laser trimming compensating zero and sensitivity in wide temperature range.
★Compact size light weight and high frequency response.
★Constant current or constant voltage power supply.
The company uses innovative technologies to update Compact Pressure Transmitter, Strain Gauges, S type Load Cell , solve industry needs, and meet customer requirements. Our company has strong technical and manufacturing strength and a group of experts with decades of practical experience. We shorten the production cycle, but also improve their own innovation capabilities to adapt to the increasingly fierce global market competition. Our company is willing to maintain a cooperative relationship of mutual trust and mutual benefit with all friends, and make progress hand in hand and develop by leaps and bounds! Our company is agile and adaptable to changing market conditions.
Silicon Pressure Transducer
Description
UPC1 silicon pressure transducer is piezoresistive pressure transducer by using piezoresistive sensing element based on suitable for the measurement of gauge pressure vacuum pressure absolute pressure and sealed gauge pressure This product has such features as wide measuring ranges, good long term stability and excellent flexibility.
UPC1 silicon pressure transducer is now widely used in many industries and laboratories for pressure measurement and control of various fluids.
Features
★Using MEMS silicon pressure dies.
★High accuracy, stability and reliability.
★Automatic testing, laser trimming compensating zero and sensitivity in wide temperature range.
★Compact size light weight and high frequency response.
★Constant current or constant voltage power supply.
Specifications
| pressure medium | virous gases and liquids compatible to stainless steel |
| pressure ranges | -1...0bar~0.2...600bar |
| pressure type | gauge(G), absolute(A), sealed gauge(S) |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | ≥70mV (0~10kPa≥35mV ) |
| accuracy | 0.1%FS, 0.25%FS(standard), 0.5%FS |
| excitation | 1.5mA or 5VDC |
| compensated temperature range | -10~70℃ (0~60℃ for range 0.2bar,0.35bar) |
| operating temperature range | -30~100℃ |
| process connection | G1/4 or others |
| electrical connection | hirschmann connector or others |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| material of pressure membrane | 316L |
| material of housing | 1Cr18Ni9ti |
| OEM service | Yes |
Advanced production equipment and management team ensure the stable quality of Water Proof Indicator Piezoresistive Silicon Sanitary Flush Pressure Transducer, so that we have a good customer reputation. Our products undergo rigorous quality management processes to ensure compliance with industry regulations and standards. Our products are available in a variety of sizes, colors, and materials.
Hot Tags: silicon pressure transducer, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Stainless Steel Level Transmitter, RS485 Pressure Transmitter, Semiconductor Strain Gauge, Oil Level Transmitter, MODBUS Level Sensor, Digital Pressure Controller
[[ProKeywords]]
Flush Diaphragm Pressure Transmitter -100kpa-10MPa w...
Continuous Measuring Ultrasonic Level Sensor for Fue...
4-20mA Low Differential Pressure Transducer Applicat...
Kh-Th005 Digital Kitchen Water Milk Temperature Oven...
Rod End Load Cell (Tension or Compression)
Kus 600mm Auto Marine Generator Fuel Oil Level Senso...
Send Inquiry
