
4-20mA Low Differential Pressure Transducer Application for HVAC
●High measuring accuracy.
●Suitable for middle and high pressure measurement.
●Anti-corrosive, anti-impact.
●Pressure port is cavity or flush diaphragm.
The quality of our company's Water Pressure Transducer, Corrosion Resistance Level Sensor, Silicon Differential Pressure Transmitter is trustworthy, and customer satisfaction is our unremitting pursuit. Our company currently has advanced production equipment, superb technology, cutting-edge talents and perfect quality assurance system. We will continue to serve our customers with sincere professionalism, advanced design concepts, reliable quality assurance, and perfect after-sales service. We will vigorously carry forward the artisan spirit, fully implement fine management and create unique brands. We believe in giving back to the communities we operate in through social and environmental initiatives.
Strain Gauge Pressure Transducer
Description
Based on strain gauge technology, UPC7 strain gauge pressure transducer uses strain gauges as sensing elements. The strain gauges form a Wheatstone bridge on back of the diaphragm to sensing the deformation of the diaphragm, this deformation results from the pressure which act vertically to the diaphragm. As the sizes of strain gauges are very small and can be designed so many different types to suit different situations, therefore the application of UPC7 strain gauge pressure transmitter is very wide these days.
UPC7 strain gauge pressure transducer is mainly used for static or dynamic pressure measurement of flowing medium, for example power conduit equipment's input or output gas or liquid pressure, internal combustion engine pipeline pressure and so on.
Pictures
Features
●High measuring accuracy
●Suitable for middle and high pressure measurement
●Anti-corrosive, anti-impact
●Pressure port is cavity or flush diaphragm
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | 0~10bar...6000bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 1.5mV/V(stansard),2mV/V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| zero unbalance | <±2%FS |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| suggested supply voltage | 5VDC~12VDC |
| max. supply voltage | 18VDC |
| compensated temperature range | -10~+60℃ |
| operating temperature range | -20~+100℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.2%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10℃ |
| input resistance | 380±5Ω ,1000±5Ω |
| output resistance | 350±5Ω ,1000±5Ω |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/4 or others |
| electrical connection | 3m PVC cables |
| material of wetted part | 17-4PH |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti |
We are committed to providing our customers with 4-20mA Low Differential Pressure Transducer Application for HVAC of excellent quality, superior performance and perfect use experience. We have a global network of suppliers and partners to ensure reliable product sourcing. We have a strict quality control process to ensure the highest level of product quality.
Hot Tags: strain gauge pressure transducer, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Liquid Pressure Sensor, 0 10V Pressure Transmitter, Pressure Switch With Digital Display, Diesel Level Transmitter, Ceramic Pressure Transmitter, Corrosion proof Pressure Transmitter
[[ProKeywords]]
Digital Hydrant Gauge/Fire Hydrant Static Pressure G...
2" or 2-1/2" Inch Manometer Stainless Steel Case Oil...
Differential Pressure Transmitter Sensor for Air Gas...
High Quality Differential Pressure Transmitter with ...
Industrial Temperature Transmitter with Rtd PT100
ZigBee Communication IP66 Omniseal Wireless Pressure...
Send Inquiry
