
Round Float Liquid Level Switch, High Temperature Water Level Sensor
◆Level & temperature measurement simtaneously.
◆Two channel 4~20mA output signals or two channel voltage signals.
◆Good ability of anti-jamming, good long term stability.
With the enterprise spirit of 'exploitation and innovation, truth-seeking, pragmatic, unity and hard work, striving to be first-class', our company is constantly forging ahead, striving to develop and grow in the fierce market competition and become a leader in the Differential Pressure Sensor, Wireless Pressure Transmitter, Load Cell industry. The company is committed to efficient and sound operation, the pursuit of sustained growth in performance, to provide long-term, stable returns for investors and partners, and to work together for a win-win situation. We provide cost-effective and customizable solutions for the education industry.
Temperature and Level Sensor
Description
ULB-2T temperature and level sensor is composed by high accuracy & stability pressure sensor, temperature sensor and special-propose circuit, the level and temperature of measured medium will be transformed to standard 4~20mA electrical output signals.
This level sensor has an integrated design, can measure level and temperature of one point simultaneously, is suitable for used in place where need both level measurement and temperature measurement.
The unique craft seal structure of ULB-2T temperature and level sensor makes it have good performance of preventing leak, even this product is be immersed into liquid for a long time, it still has good operation reliability.
ULB-2 is featured with high accuracy, good stability, long service life as well as easy installation etc.

Stainless steel housing Water-proof PUR cable
Features
◆Level & temperature measurement simtaneously.
◆Two channel 4~20mA output signals or two channel voltage signals.
◆Good ability of anti-jamming, good long term stability.
Description
| measured medium | liquid compatible to stainless steel |
| measured temperature ranges | -20~+100℃ |
| measuring accuracy of temperature | 0 .5%F S |
| output signal of temperature | 4~20mA(0~5V , 1~5V optional) |
| level measured ranges | 0~1...200mH 2 O |
| measuring accuracy of level | 0.25%FS(standard) |
| output signal of level | 4~20mA (0~5V,1~5V optional) |
| compensated temperature range | -10~+70℃ |
| operating temperature range | -30~+100℃ |
| power supply | 10~32VDC |
| electrical connection | Ø7.2mm shielded PVC cable with vent hose |
| material of housing | stainless steel |
| protection | IP68 |
Application
ULB-2T is widely used in many areas like scientific research, war industry, petrochemical industry, electric power, water conservation, and oil fields for pressure & temperature measurement and control.
In continuous communication with customers, we continue to optimize the humanized design, function and overall design of our Round Float Liquid Level Switch, High Temperature Water Level Sensor. We are proud of our track record of success and the many satisfied clients we have helped over the years, and are committed to continuing to deliver the same level of exceptional service for years to come. In line with the principle of 'integrity-based, scientific and technological innovation', our company adheres to the scientific quality management system, strives to develop core manufacturing advantages, optimizes resource allocation and technological breakthrough, introduces market-oriented and refined operation system, and achieves great leap forward development.
Hot Tags: temperature and level sensor, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, 350 Ohms Stress Analysis Strain Gauge, Submersible Level Transmitter, Gas Differential Pressure Transmitter, Differential Pressure Transmitter, MODBUS Level Sensor, G1 2 Water Pressure Transmitter
[[ProKeywords]]
Jc623 Ceramic Pressure Transducer for Air Conditioner
RS485 Continuous Float Level Transmitter
Standard Industrial Applications 4-20mA Pressure Tra...
Foil Strain Gauge Non-Cavity Flat Diaphragm Pressure...
0-5V 0-10V RS485 SS316L Hydrostatic Level Sensor
Jfa730 Flat Membrane Flush Diaphragm Milk Tank Level...
Send Inquiry
