
RS485 Continuous Float Level Transmitter
☆Wide application scope and long service life;
☆High accuracy & long-term stability;
☆Many measuring pressure range;
☆Good ability on anti-corrosion & anti-impact.
We operate various businesses with self-confidence and unity business philosophy, and are determined to provide customers with the highest quality Water Pressure Sensor, PVDF Housing Level Transmitter, Stress Analysis Strain Gauge and services. We are passionate about what we do and strive for excellence in every aspect of our business. Our company takes 'scientific management, quality first, honest management, customer first, continuous innovation, climbing the peak' as the enterprise tenet. We gradually improve the core competitiveness of our company, and we take advanced equipment, excellent production, reliable quality assurance and perfect after-sales service as our commitment to every customer from the beginning to the end. With the increasing competition in the industry, our company constantly standardized management to improve the professional quality and service level of employees.
DIN Pressure Transmitter
Description
UPB1-b DIN pressure transmitter is based on piezo-resistive silicon technology, it uses isulated stainless steel diaphragm as sensing element. Its amplifier circuit is built in stainless steel housing, to transform sensor signal into standard output signal. This small pressure transmitter has integrated construction, rigid and robust, high measuring precision, good stability etc.
Features
☆Wide application scope and long service life;
☆High accuracy & long-term stability;
☆Many measuring pressure range;
☆Good ability on anti-corrosion & anti-impact.
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible with ceramic and stainless steel |
| pressure ranges | 0~0.1bar...1000bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| load resistance | RL =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70℃ |
| operating temperature range | -30~80℃ |
| storage temperature range | -40~100℃ |
| process connection | 1/4"NPT or others |
| electrical connection | hirschmann connector or others |
Application
This DIN pressure transmitter is widely used for pressure measurement and control of petroleum, chemical industry, metallurgy etc.
We will continue to expand our production scale and product range in an effort to become the leading RS485 Continuous Float Level Transmitter manufacturer in the world. Our focus on customer satisfaction and quality has resulted in a loyal customer base that trusts us for all their international trading needs. We have a vast network of suppliers and partners to ensure efficient delivery of products.
Hot Tags: DIN pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Intelligent Pressure Transmitter, Water Pressure Sensor, Temperature Transmitter With Indicator, LCD Indicator Pressure Gauge, Hart Pressure Transmitter, Flush Membrane Pressure Sensor
[[ProKeywords]]
Intelligent Flange Remote Seal Dp Type Level Transmi...
High-Accuracy Pressure Transmitter with Range Dp 40k...
Corrosion-Proof 4~20mA 8mm Temperature Transmitter P...
China Low Cost Standard Piezoresistive Silicon Stain...
Throw-in Type Sight Display Analog Liquid Water Subm...
Jc690 High-Frequency Dynamic Pressure Transmitter fo...
Send Inquiry
