
Membrane Pressure Transmitter (CX-PT-3351)
◆Pressure ranges: -1...0 ~0.1...350bar.
◆Flush membrane structure without input pressure hole & cavity.
◆The isolated diaphragm of the transmitter is welded.
◆High accuracy high strength, sanitary type, against fouling, dimensions can be customized.
◆Has different output signals.
◆Pressure type: gauge pressure, absolute pressure, sealed gauge pressure.
Our company shoulders the goal and mission of the enterprise, the trust and growth of our customers, and the revitalization and development of the 30 Ohms Semiconductor Strain Gauge, Strain Gauge Pressure Transducer, Battery Power Digital Pressure Gauge industry. We believe in taking a proactive approach to business, anticipating the needs of our customers and providing solutions before they are even aware they need them. Facing the pressure of market competition, enterprises must find scientific methods to study the whole process of product life cycle, reduce product costs and improve product competitiveness. Our commitment to quality is reflected in our strict adherence to international standards and regulations, ensuring that our customers receive products that are safe, reliable, and effective. We adhere to the enterprise spirit of 'respectable, credible, co-creation, and win-win', and the business philosophy of 'customer-oriented and trustworthy' to provide advanced and high-quality products and services for all walks of life. Welcome new and old friends to visit and guide the company!
Flush Membrane Pressure Transmitter
Description
UPB2S flush membrane pressure transmitter measures pressure through its front complete flush diaphragm. By means of welding method, the isolated diaphragm of the transmitter is welded on the front end of process interface.
UPB2S sanitary pressure transmitter has clamping type, G1/2 thread type, and flange type for options. The complete flush diaphragm is used to prevent fouling, unsanitary and blocking of viscous liquids.
Features
◆Pressure ranges: -1...0 ~0.1...350bar
◆Flush membrane structure without input pressure hole & cavity
◆The isolated diaphragm of the transmitter is welded
◆High accuracy high strength, sanitary type, against fouling, dimensions can be customized.
◆Has different output signals
◆Pressure type: gauge pressure, absolute pressure, sealed gauge pressure
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible with stainless steel |
| pressure ranges | -1...0~0.1...350bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS ,0.5%FS |
| load resistance | RL =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage (V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70℃ |
| operating temperature range | -30~+85℃ |
| measured media temperature range | -40~+125℃ (max. up to 150℃ if made with heat sink) |
| temperature coefficient of zero | 0.2%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10℃ |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | hirschmann connector or others |
| material of wetted part | 316 stainless steel |
| material of pressure membrane | 316L stainless steel |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti stainless steel |
Application
This flush membrane pressure transmitter is widely used in sanitary industry for pressure measurement like food, medicine, health and wine industry etc.
We constantly keep up to date with the latest technologies for our valued customers. Please look around the website to see the full range of our Membrane Pressure Transmitter (CX-PT-3351) available at unbeatable prices and feel free to contact us for a quotation. We take a customer-centric approach to everything we do and are committed to providing our customers with the personalized attention they deserve. We are committed to transparency and honesty in all our business dealings.
Hot Tags: flush membrane pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Flush Diaphragm Pressure Transmitter, Strain Gauge Pressure Transmitter, Digital Oil Pressure Switch Controller, Strain Gauges, Water Digital Temperature Gauge, BE Series Stress Analysis Strain Gauge
[[ProKeywords]]
FST100-1102 Battery power Lorawan IOT Digital Pressu...
China Smart Air/Liquid HVAC 4-20mA Differential Pres...
High Temperature Pressure Transmitter for 4~20mA
High Temperature Clamp Sanitary Pressure Transmitter...
Two-Wire Differential Pressure Transmitter For High ...
Kh-Th005 Digital Kitchen Water Milk Temperature Oven...
Send Inquiry
