
High Temperature Clamp Sanitary Pressure Transmitter with 4~20mA Output
◆Integrated stainless steel construction.
◆Good stability & realibility;
◆Internal shunt calibration signal of 80%fso.
◆Hastelloy-C diaphragm available on special request;
◆Zero & span adjustable;
We focus on innovation and service. We fully understand the customer's demands and provide high quality Humdity And Temperature Transmitter, 4 digit Temperature Gauge, High Accuracy Pressure Transmitter for the customers. We constantly improve our production skills, constantly improve the quality of work, produce high-quality products and build a brand. Sincerely welcome friends from all walks of life to come to visit, investigate and negotiate business, let us go hand in hand and make great achievements!
High Temperature Pressure Transmitter
Description of UMPB high temperature melt pressure transmitter
UMPB series melt pressure transmitters are developed from strain gauge technology. The UMPB are constructed with a full bridge strain gauge circuit and 100% made from stainless steel material. In addition, the pressure diaphragm features a surface treatment with special alloy coating for all the UMPB models. Both the rigid stem and flexible extension provide thermal isolation to UMPT's electronic circuitry, which enable UMPB suitable for melt pressure and melt temperature measurements.
UMPB-a melt pressure transmitter can work with digital pressure meters, so as to realize the measurement & control for pressure. With internal 80%FSO shunt calibration, UMPB-a's zero and span is adjustable, and its amplified output signal can be inputted to PLC directly. Because of its features of high accuracy of pressure measurement, this product is widely poplar in oversea and home market.
UMPB-b melt pressure transmitter is manufactured by using a temperature sensor based on UMPB-a, suitable for melt pressure and temperature measurement. Its performance is same as UMPB-a.
UMPB-c melt pressure transmitter is manufactured by using flexible extension based on UMPB-b, providing further thermal isolation for electronic circuitry. Its performance is same as UMPB-a.
UMPB-d melt pressure transmitter is manufactured by using a temperature sensor based on UMPB c, suitable for melt pressure and melt temperature measurements. Its performance is same as UMPB-c.
UMPB series melt pressure transmitters are widely used for melt pressure measurement and control in chemical fiber equipments, plastic and rubber manufacturing equipments, medicine equipments, food processing equipment etc.
Features of UMPB high temperature melt pressure transmitter
◆Integrated stainless steel construction
◆Good stability & realibility;
◆Internal shunt calibration signal of 80%fso
◆Hastelloy-C diaphragm available on special request;
◆Zero & span adjustable;
Specifications of UMPB high temperature melt pressure transmitter
| pressure ranges | 0~35bar...2000bar |
| overload pressure | 200%FS |
| output signal | 3.33mV/V(for transducer); 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard),1%FS |
| load resistance | RL =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 10V DC(for transducer); 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~+80℃ |
| max operating temp. @ wetted parts | +350℃ for UMPB-c or UMPB-d , +200℃ for UMPB-a or UMPB-b |
| temperature coefficient of zero | 0.5%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.5%FS/10℃ |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | 1/2"-20UNF-2A or others |
| electrical connection | 6 pin male tighten connector or thers |
| temperature sensor | J type(Fe-CuNi)thermocouple or other type on request |
| thermocouple connection | 2 pin plug in connector |
We have won the affirmation and trust of our customers with our strong strength, mature technology and high quality High Temperature Clamp Sanitary Pressure Transmitter with 4~20mA Output. We are committed to providing our customers with the best possible user experience. We are dedicated to delivering excellence in every aspect of our business.
Hot Tags: high temperature pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Gas Differential Pressure Transmitter, Silicon Pressure Sensor, Humdity And Temperature Transmitter, 1000 Ohms Semiconductor Strain Gauge, OEM Pressure Sensor, 4~20mA Differential Pressure Transmitter
[[ProKeywords]]
Jc418 Digital Pressure Switch / Controller for Oil W...
Vacuum Negative Pressure Transmitter Micro Different...
Remote Wafter Type Smart Liquid Level Sensor with 2 ...
CNC Vertical Worm Gear Hobbing Machine for 4-10modul...
Digital Pressure Controller, Pump Speed Controller
10t 20t 30t 40t 50t Construction Machinery Overload ...
Send Inquiry
