
Fs-IR1909b 28V Photoelectric Stainless Steel Liquid Detector Water Level Sensor
★ Wide application scope, long service life;
★ Reversed polarity protection and current limiting protection;
★ Intrinsic safety, or flame-proof safety optional;
★ PVC, PUR or PTFE cable for options.
We are a technology-driven company focusing on promoting the update and upgrade of the Digital Temperature Switch, Zigbee Pressure Transmitter, Digital Oil Pressure Switch Controller . Our products and solutions are the most beneficial. We adhere to the strategy of limited diversification and strengthen the core capacity of key links in the industrial chain. We have stable quality control capabilities and product development capabilities to respond to customer requirements. Our company is committed to providing reliable and efficient export services to meet the needs of our customers.
Stainless Steel Level Sensor
Description
The stainless steel level sensor is made from stainless steel with rigid and robust construction. The protection cap with a small hole not only protect the diaphragm, but also let the liquids contact the diaphragm freely. The excellent sealing technology and good assembly techniques guarantee ULB16 level sensor' outstanding quality & performance.
The product has a waterproof cable with vent hose which is designed for submersible applications.
Features
★ Wide application scope, long service life;
★ Reversed polarity protection and current limiting protection;
★ Intrinsic safety, or flame-proof safety optional;
★ PVC, PUR or PTFE cable for options.
Specifications
| measuring range | 0~1mH2O...200mH2O |
| overload pressure | 200%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| long-term stability | <0.1%FS/year |
| load resistance | R L =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage(V) |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70 ℃ |
| storage temperature range | -40~100 ℃ |
| electrical connection | Φ7.6mm shielded cable with vent hose |
Application
This stainless steel level sensor is designed with IP68 protection, it is widely applied in petroleum, chemical industry, medicine, metallurgy, sewage treatment etc.
Along with a wide variety of Fs-IR1909b 28V Photoelectric Stainless Steel Liquid Detector Water Level Sensor, we offer extensive processing capabilities, both of which enable us to provide prompt shipment and custom parts. We understand the importance of delivering on time and on budget, and we make it our priority. We are confident in our ability to exceed your expectations in all aspects of our business.
Hot Tags: stainless steel level sensor, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, 4~20mA Differential Pressure Transmitter, Corrosion Resistance Pressure Transmitter, Oil Pressure Sensor, 1000 Ohms Semiconductor Strain Gauge, Oil Level Sensor, Digital Oil Pressure Switch Controller
[[ProKeywords]]Send Inquiry






