
FST800-10 Precision Sensor Chip Digital I2C Piezo resistive Pressure Sensor
●Full welding construction suitable for hard working conditions.
●High performance, all solid, corrosion resistant.
●Accept special customization.
●Strong anti-interference ability, long - term stability.
Our excellent product technology of the Stainless Steel Load Cell, 1000 Ohms Semiconductor Strain Gauge, Hart Pressure Transmitter , good corporate reputation, honest business style and perfect after-sales service make our customers satisfied. We have established long-term partnerships with customers around the world. With a rapid advancement and our buyers come from many countries in the world. We have been adhering to the quality policy for many years, constantly innovating, making progress, surpassing and improving in the fierce market competition.
316 Stainless Steel Pressure Transmitter
Description
UPB11 full welded 316 stainless steel pressure transmitter is made based on silicon piezoresistive technology, The pressure sensor UPX19 with isolated stainless steel diaphragm is welded directly on the transmitter base. Full stainless steel welding construction, make the product to avoid the unreliable sealing problem due to medium incompatible with o-rings or O-ring aging.
This 316 stainless steel pressure transmitter has various output forms (including various analog models and RS485 digital signals etc.)
Features
●Full welding construction suitable for hard working conditions
●High performance, all solid, corrosion resistant
●Accept special customization
●Strong anti-interference ability, long - term stability
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | -1...0~0.1...1000bar |
| pressure type | gauge(G), absolute(A), sealed gauge(S) |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V,0.5~4.5V |
| accuracy | 0.1%FS, 0.25%FS(standard), 0.5%FS |
| load resistance | RL=(U-12V)/0.02A (4~20mA current output) U-loop voltage (V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~32VDC |
| compensated temperature range | -10~+70℃ |
| operating temperature range | -30~+100℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.2%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10℃ |
| process connection | G1/4 or others |
| electrical connection | hirschmann connector( DIN43650) or others |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| material of pressure membrane | 316L |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti |
| sealing | welded |
Application
UPB11 full welded 316 stainless steel pressure transmitter is widely used for pressure measurement and control of petroleum, chemical-industry, metallurgy, power station and hydrology, etc.
We have been exploring the new road of integrated development of FST800-10 Precision Sensor Chip Digital I2C Piezo resistive Pressure Sensor industry and city by focusing on the two cores of product and innovation. Our company has a long-standing reputation for excellence in the industry. With well-equipped and efficient service centers, we are committed to providing first-class after-sales support designed to enhance the consumer experience.
Hot Tags: 316 stainless steel pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Load Cell, Liquid Level Sensor, Pt100 Temperature Transducer, Water Tank Level Transmitter, Stainless Steel Pressure Sensor, RS485 Level Transmitter
[[ProKeywords]]
4-20mA, 0-5V Output Piezoresistive Silicon Pressure ...
Smart Modbus Differential Pressure Sensor for Level ...
4-20mA Hart Micro Pressure Dp Transmitter with LCD D...
CNC Vertical Worm Gear Hobbing Machine for 4-10modul...
Vdo Meter Electrical Water Temperature Gauge Meter 4...
Differential Pressure Transducer PC10d ISO9001 Ce RoHS
Send Inquiry
