
Temperature and Level Sensor
◆Level & temperature measurement simtaneously.
◆Two channel 4~20mA output signals or two channel voltage signals.
◆Good ability of anti-jamming, good long term stability.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of temperature and level sensor in China. Please feel free to buy high quality temperature and level sensor at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Temperature and Level Sensor
Description
ULB-2T temperature and level sensor is composed by high accuracy & stability pressure sensor, temperature sensor and special-propose circuit, the level and temperature of measured medium will be transformed to standard 4~20mA electrical output signals.
This level sensor has an integrated design, can measure level and temperature of one point simultaneously, is suitable for used in place where need both level measurement and temperature measurement.
The unique craft seal structure of ULB-2T temperature and level sensor makes it have good performance of preventing leak, even this product is be immersed into liquid for a long time, it still has good operation reliability.
ULB-2 is featured with high accuracy, good stability, long service life as well as easy installation etc.

Stainless steel housing Water-proof PUR cable
Features
◆Level & temperature measurement simtaneously.
◆Two channel 4~20mA output signals or two channel voltage signals.
◆Good ability of anti-jamming, good long term stability.
Description
| measured medium | liquid compatible to stainless steel |
| measured temperature ranges | -20~+100℃ |
| measuring accuracy of temperature | 0 .5%F S |
| output signal of temperature | 4~20mA(0~5V , 1~5V optional) |
| level measured ranges | 0~1...200mH 2 O |
| measuring accuracy of level | 0.25%FS(standard) |
| output signal of level | 4~20mA (0~5V,1~5V optional) |
| compensated temperature range | -10~+70℃ |
| operating temperature range | -30~+100℃ |
| power supply | 10~32VDC |
| electrical connection | Ø7.2mm shielded PVC cable with vent hose |
| material of housing | stainless steel |
| protection | IP68 |
Application
ULB-2T is widely used in many areas like scientific research, war industry, petrochemical industry, electric power, water conservation, and oil fields for pressure & temperature measurement and control.
Send Inquiry







