
Series Wireless Digital Pressure Transmitter
★Pipe line pressure measurement transferred wirelessly, typically used for wellhead pressure monitoring in oil field.
★Explosion proof design: flame proof cast aluminum housing, intrinsic safety PCB.
★Protection: IP67.
★ZigBee Communication, can use hand-held communicator to do configuration and debug.
★LCD display with wide working temperature range of -40~70℃.The display can read pressure data, battery data and wireless communication channel etc.
★ Installation direction can be adjusted: connect it through loose joint or connector to pipeline valve, its direction can be adjusted.
★38Ah high performance lithium battery, long working life.
★High gain antenna, wireless communication distance more than 200m.
★Custom-made cable protective glove, to prevent the cable from breaking.
We thinks what buyers think, the urgency of urgency to act during the interests of a purchaser position of theory, allowing for Piezoresistive Pressure Transducer, Pressure Transducer, Water Level Sensor . Our products are designed for ease of use and maximum efficiency. We are proud to be a global leader in our industry, providing solutions that improve lives and businesses every day.
Wireless Pressure Transmitter
Description
UIB7 wireless pressure transmitter is composed by pressure sensor, signal processing electric circuit, central processor and wireless communication channels. This product uses the large capacity & high performance lithium battery as power supply, its service life can reach 1~2 years, therefore, this product does not need other external power supply.
UIB7 wireless pressure transmitter realizes long-distance real-time monitoring and wireless data transmission without any field wiring, it omits the trouble of ordinary measuring instruments which need field wiring, not only save manpower, also save construction costs.
Features
★Pipe line pressure measurement transferred wirelessly, typically used for wellhead pressure monitoring in oil field.
★Explosion proof design: flame proof cast aluminum housing, intrinsic safety PCB.
★Protection: IP67
★ZigBee Communication, can use hand-held communicator to do configuration and debug.
★LCD display with wide working temperature range of -40~70℃.The display can read pressure data, battery data and wireless communication channel etc.
★ Installation direction can be adjusted: connect it through loose joint or connector to pipeline valve, its direction can be adjusted.
★38Ah high performance lithium battery, long working life.
★High gain antenna, wireless communication distance more than 200m.
★Custom-made cable protective glove, to prevent the cable from breaking.
Specifications
| Medium | all gas or liquid compatible with stainless steel |
| Pressure range | 0~60MPa |
| Accuracy | 0.5%FS |
| Overload pressure | 150% F.S |
| Communication cycle | 1 minute~12 hours selectable setting |
| Decimal | 0~3 setting |
| Signal | ZigBee wireless |
| Transmitting power | ≤40mW |
| Communication distance | ≥200m |
| Power | 3.6V lithium battery |
| Explosion proof | Exib IIB T4 Gb |
| Protection | IP67 |
| Process connection | G1/4, G1/2 etc |
| Ambient temperature range | -40~70℃ |
| Ambient humdity | ≤97% RH |
| Gross weight | 2000g |
Application
UIB7 wireless pressure transmitter is specially suitable for the pressure measurement in the open country or the scene, where is unable to provide power source, but need the data to carry on live transmission, such as oil field, oil well, heating pipelines and so on.
The company has a group of highly skilled product development teams and management and sales teams to ensure that customers are provided with high-quality Series Wireless Digital Pressure Transmitter. We firmly believe that science and technology create the future, and development is the last word. Enterprises will continue to improve their ability to transform scientific and technological achievements. We have a deep understanding of our customers' needs and wants.
Hot Tags: wireless pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Oil Temperature Gauge, Flush Pressure Sensor, MODBUS Pressure Transmitter, Temperature Transmitter With Indicator, Battery Power Digital Pressure Gauge, Liquid Level Sensor
[[ProKeywords]]
PT003 0.1 Class 4-20mA 0-10V Air Water Oil Petroleum...
Hart Protocol Pressure Transducer Indicator with LCD...
4~20mA Engine Hydropower Piezoresistive Silicon Pres...
Cheap Compression and Tension Load Cell 300 Ton Port...
Water Sensors Analog Water Tank Level Sensor 4~20mA ...
PT100 Gas Liquid Temperature Sensing Thermal Resista...
Send Inquiry
