
Jc625 High Temperature Industrial Pressure Transmitter with LCD Display
1. Measure temperature and pressure simultaneously, save cost;
2. High accuracy, good stability;
3. Wide operating temperature range;
4. Anti impact, vibration resistance;
5. Compact size, easy installation.
We are a professional enterprise of manufacturing Corrosion proof Pressure Transmitter, MODBUS Level Transmitter, Gas Pressure Transmitter , with strong technical force, warm and thoughtful service and novel business philosophy. Our reputation for reliability, professionalism, and integrity is the foundation of our business. In the future, we will strive to complete our strategic transformation through reform and innovation and move from excellence to excellence.
Temperature Pressure Integration Transmitter
Description
UTB5 temperature pressure integration transmitter is made by using isolated pressure sensor, temperature sensor and special amplifying circuit. By using integrated construction, this temperature pressure integration transmitter can measure pressure and temperature of one spot simultaneously, it is suitable for use in the place where requires not only pressure measurement, but also temperature measurement simultaneously.
This temperature pressue integration transmitter uses special craft sealed structure, has good performance on against leakage and long term stability. UTB5 features high accuracy, long service life and easy installation etc.

Features
◆Measure temperature and pressure simultaneously, save cost;
◆High accuracy, good stability;
◆Wide operating temperature range;
◆Anti impact, vibration resistance;
◆Compact size, easy installation.
Specifications
| measured medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| measured temperature range | 0℃~+140℃ |
| measuring accuracy of temperature | 0.5%FS,1%FS |
| output signal of temperature | 4~20mA |
| measured pressure range | 0~10...400bar |
| measuring accuracy of pressure | 0.25%FS,0.5%FS |
| output signal of pressure | 4~20mA (0~5V,1~5V optional) |
| working temperature range | -20℃~+85℃ |
| compensated temperature range | -10℃~+70℃ |
| storage temperature range | -40℃~+125℃ |
| temperature limit | 120% of measured range |
| power supply | 12~32VDC |
| long term stability | 0.15%FS/year |
| load resistance | >500Ω(24V supply) |
| circuit temperature shift | <±0.75%FS/50℃ |
| response time | <5ms |
| insulation resistance | >500MΩ@50VDC |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | hirchsmann connector or others |
| material of housing | stainless steel |
| protection | IP65 |
Application
UTB5 temperature pressure integration transmitter has been widely used in oil well temperature pressure measurement, diesel engine altogether axle temperature pressure measurement, injection molding mechanical temperature pressure measurement, and so on.
We have a strong team that has gathered many outstanding developers of this era, and injected a thicker connotation into Jc625 High Temperature Industrial Pressure Transmitter with LCD Display. We have always maintained our brand reputation and technical advantages in the increasingly fierce market competition. Our products are compliant with international safety and quality standards.
Hot Tags: temperature pressure integration transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, Piezoresistive Pressure Transducer, High Precision Digital Pressure Gauge, Temperature Transducer, Gas Differential Pressure Transmitter, temperature pressure sensor, Oil Temperature Transducer
[[ProKeywords]]
Jc623 Ceramic Pressure Transducer for Air Conditioner
Corrosion Resistance 4-20mA Hart Radar Level Sensor
Flush Membrane Smart Pressure Transmitter (QZP-S4) w...
Intrinsically Safe Diesel Radar Level Transmitter Ma...
Stainless Steel Bellows Type Load Cell 5kg 10kg 20kg...
New OEM for Audi VW Rdks Tmps Tyre Pressure Sensor 5...
Send Inquiry
