
Automation Control Chilled Water System Differential Pressure Transmitter
◆Many measuring pressure range.
◆Good ability on anti corrosion & anti-impact.
◆Wide application scope and long service life.
◆Automatic testing and compensating zero & sensitivity.
◆High accuracy long-term stability.
From the overall strategic point of view, the top priority is to seize the market opportunity and vigorously improve the quality level of our Differential Pressure Sensor, PVDF Connector Pressure Transmitter, Load Measurement . Our company has unswervingly promoted the strategic transformation and management reform, gradually transformed into a new market-oriented company with advanced ideas and scientific management and created a new company full of vigor and vitality. Pioneering: that is, externally, we must continue to explore and expand the market, we must be self-motivated, enterprising, and continue to expand outward.
Water Pressure Transmitter
Description of water pressure transmitter
UPB3-b water pressure transmitter is made integrated structure by using high quality thick-film ceramic sensors and special amplified circuits. The output of UPB3-b is configured to 4~20mA current loop, or 0~5Vdc, or 0~10Vdc, or 1~5Vdc voltage signals. The pressure diaphragm of this transmitter is made from ceramic material, while its wetted parts is made from 316L stainless steel. Because of the thermal stability of ceramic and its thick-film resistance, this water pressure transmitter can be operated in a higher temperature range; at the same time, this also makes the zero & sensitivity thermal shifts over the whole operating temperature range of the transmitter is very small.
The compensated temperature range of UPB3-b is 0~70℃.
UPB3-b water pressure transmitter is designed for use in most industrial application, and this product is suitable for measurement of most pressure medium (including corrosive medium) directly.
Features of water pressure transmitter
◆Many measuring pressure range
◆Good ability on anti corrosion & anti-impact
◆Wide application scope and long service life
◆Automatic testing and compensating zero & sensitivity
◆High accuracy long-term stability
Specifications of water pressure transmitter
| pressure medium | gas or liquid compatible with ceramic and stainless steel |
| pressure ranges | 0~2bar...200bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| load resistance | RL =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage (V) |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70℃ |
| operating temperature range | -30~95℃ |
| storage temperature range | -40~100℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.3%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.3%FS/10℃ |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | G1/4 or others |
| electrical connection | hirschmann connector or others |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| material of pressure membrane | ceramic |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti |
| sealing | n-Butyronitrile or fluoro-rubber sealing ring |
We always adhere to science and technology as the guide, with continuous technological transformation and technological innovation to steadily improve the quality of Automation Control Chilled Water System Differential Pressure Transmitter. Our products are of the highest quality, and are manufactured using the latest technology and materials. Our company has been in business for over 10 years and has established a solid reputation.
Hot Tags: water pressure transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, metal capacitive pressure sensor, Digital Pressure Gauge, PVDF Connector Pressure Transmitter, Oil Temperature Transducer, RS485 Pressure Transmitter, Strain Gauge Pressure Transmitter
[[ProKeywords]]
High Temperature Melt Pressure Transmitter in Plasti...
Silicon Oil-Filled Isolated Membrane Liquid Pressure...
Split Ultrasonic Liquid Oil Tank Level Meter Level S...
IP68 Waterproof 4~20mA Hydrostatic Immersion Pressur...
Excellent Quality Compression Tension Force Load Cel...
PT100 Gas Liquid Temperature Sensing Thermal Resista...
Send Inquiry
