
ATEX Explosion proof CE Marked 4~20mADC Customized Water Submersible Level Transmitter MPM489W
◆Measuring range:0 2.67kPa...2500kPa.
◆For level, pressure, density measurement of high temperature, macro viscosity, easy crystallized, easy precipitated or strong corrosive media.
◆Adjustable range: 6:1 for analog type, 15:1 for intelligent type.
◆High accuracy, good reliability and stability.
◆Intrinsic safety and flame proof option.
Relying on its own technical background, the company cooperates with well-known enterprises and institutions. We set up a dedicated research and development team to introduce advanced design concepts in the industry, design Stainless Steel S Type Load Cell, Strain Gauges, Oil Temperature Transducer that meets the needs of enterprises and national conditions, and provide integrated solutions for our customers. We take the pursuit of 'excellent quality, exceeding market expectations' as our corporate quality policy. Whatever your needs, we can manufacture the quality you need at a price that you can afford. Our company culture values respect, integrity, and teamwork.
Water Level Transmitter
Description of water level transmitter
Water level transmitter of ULB3351 is one kind of scene transmitter with flange type for mounting in pipelines or vessels. Because its isolating diaphragm contacts liquid medium directly, not need pressure pipe to draw out the pressure from positive pressure side (H side), therefore ULB-335 is suitable for level, pressure, density measurement of high temperature, macro viscosity, easy crystallized, easy precipitated media.
ULB3351 transmitter includes plane type and insert type. The mounting flange has 3” and 4” according to ANSI standard. If the user has any special requirement please indicate on ordering sheet. The wetted part material of ULB3351 has SS 316L, Hastelloy-C 276, tantalum and Monel etc for options.
This water level transmitter is especially suitable for level, pressure and density measurement of special media (high temperature, macro viscosity, easy crystallized, easy precipitated, strong corrosion) in open or sealed containers.
Features of water level transmitter
◆Measuring range:0~2.67kPa...2500kPa.
◆For level, pressure, density measurement of high temperature, macro viscosity, easy crystallized, easy precipitated or strong corrosive media.
◆Adjustable range: 6:1 for analog type, 15:1 for intelligent type.
◆High accuracy, good reliability and stability.
◆Intrinsic safety and flame proof option.
Specifications of water level transmitter
| pressure medium | liquid compatible with stainless steel |
| measuring ranges | 0~2.67kPa...2500kPa |
| output signal | 4~20mA (HART optional) |
| accuracy | 0.1%FS,0.2%FS(standard), 0.5%FS |
| load resistance | RL=(U-12V)/0.02A (4~20mA current output) U—loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.1%FS/year |
| supply voltage | 12~45VDC |
| storage temperature range | -40~+105℃ |
| operating temperature range | -40~+85℃ |
| measured media temperature range | -40~+200℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.1%FS/10℃ |
| temperature coefficient of span | 0.05%FS/10℃ |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| process connection | 3" mounting flange or others |
| protection | IP67 |
| explosive-proof | Exia II CT6 or Exd II CT6 |
| material of pressure membrane | 316L stainless steel |
| oil-filled | silicone oil or fluorocarbon oil |
| housing material | low copper aluminum alloy |
We create brand new product designs and strive to maximize the value and impact of our ATEX Explosion proof CE Marked 4~20mADC Customized Water Submersible Level Transmitter MPM489W. Our company has complete inspection equipment, strong technical force, scientific management according to the modern enterprise model, and has a high-quality staff team, constantly developing new technologies, new products, and can design and process a variety of products to customer satisfaction according to customer demand. Our commitment to quality and reliability means that our clients can trust us to deliver exceptional results, every time.
Hot Tags: water level transmitter, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, PVDF Housing Level Transmitter, Oil Pressure Transmitter, LCD Indicator Pressure Gauge, Water Differential Pressure Transmitter, Pressure Transmitter With LCD Indicator, 350 Ohms Stress Analysis Strain Gauge
[[ProKeywords]]
0.1MPa-40MPa Explosion Proof 4-20mA Pressure Transmi...
PT100 Cu50 Thermal Resistance Temperature Transmitter
Sanitary Flush Pressure Transmitter PCM350 with Ce a...
FST600-101 Rtd PT100 Inserting Type Thermocouple Tem...
Water Level Measurement Air Accurate Absolute Stainl...
Weichai Power Wp12 Oil Pressure and Temperature Sens...
Send Inquiry
