
Airtac Electronic Pressure Switch with Digital Display Zse / ISE30A Size, Pressure Switch / Digital Pressure Gauge
1. 4 digit LED Switch value can be set from zero to full scale freely.
2. The outer case is equipped with light emitting diode (LED),is easy for abserving operation.
3. Operation is easy; the pressed key is for adjustment and parameters setting on the spot.
4. Two-way switch output, 1.2A loading capacity.
5. 4~20mA analog output (optional).
Our company is a company that integrates research and development, production, sales, and service into one, producing Water Pressure Transmitter, Industrial Temperature And Humdity Transmitter, Water Level Sensor and related professional products. Our company has strong capital and advanced technology, and our products also serve partners all over the world. Facing the new situation, our company keeps pace with the times, strengthens the construction of the staff, and vigorously develops scientific and technological innovation. In the course of more than ten years of development, while integrating international advanced technology, our company has seized the opportunity of rapid development of the industry through guidance and attentive services in the high-tech field, and achieved the goal from development to harvest. In the future, we will continue to bloom brand charm, deliver value, let the world know us, and let the brand go to the world!
Pressure Switch with Digital Display
Description
UPS2 pressure switch with digital display is pressure measurement & control product with intelligent digital display, it is combined the functions of pressure measurement, display, output and control. This product is made with entire electronic structure, and built isolated-membrane pressure sensor in its front end.
Its output signal is amplified through high accuracy & low temperature swift amplifer, then is input high accuracy A/D converter, and processed by microprocessor, the processed signal controls two-way switch, to realize the pressure measurement and control for systems.
The use of UPS2 pressure switch is very flexible. UPS2's operation and adjustment is simple and easy, meanwhile, this product also has good reliability and safety.
Features
◆4 digit LED Switch value can be set from zero to full scale freely.
◆The outer case is equipped with light emitting diode (LED),is easy for abserving operation.
◆Operation is easy; the pressed key is for adjustment and parameters setting on the spot.
◆Two-way switch output, 1.2A loading capacity.
◆4~20mA analog output (optional).
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible with stainless steel |
| pressure ranges | 0~1bar...600bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA(option) |
| control accuracy | 0.5%FS(standard) |
| display accuracy | 0.1%FS |
| long-term stability | <0.2%FS/year |
| supply voltage | 18~32V DC |
| ambient temperature range | -30~+70℃ |
| media temperature range | -40~+85℃ |
| storage temperature range | -20~100℃ |
| service life of switch | >1million times |
| power consumption | <3W |
| load capacity | <24V, 1.2A |
| process connection | G1/4 or others |
| electrical connection | aviation connector or others |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| relative humidity | 0~80% |
| protection | IP65 |
Application
This pressure switch with digital display is widely used in water and electricity industry, petroleum industry, chemical industry, machinery industry etc, for the pressure measurement and control of many kinds of fluids.
We will make wonderful endeavours to produce new and top-quality merchandise, satisfy your exclusive requirements and supply you with pre-sale, on-sale and after-sale services for Airtac Electronic Pressure Switch with Digital Display Zse / ISE30A Size, Pressure Switch / Digital Pressure Gauge. We offer a wide range of goods and services to meet our clients' needs. Our team is responsive and adaptive to changes in the market and industry.
Hot Tags: pressure switch with digital display, China, suppliers, manufacturers, vendors, uses, buy, price list, price in China, MODBUS Level Transmitter, LCD Indicator Pressure Gauge, RS485 Pressure Transmitter, Flush Diaphragm Pressure Transmitter, RS485 Temperature Transmitter, Level Transmitter
[[ProKeywords]]
4~20mA Differential Pressure Transmitter for Measure...
Liquid Soap Dispenser Shortage Reminder Analog Optic...
CNC Vertical Worm Gear Hobbing Machine for 4-12modul...
Jforall Explosion Proof 0-5V 4-20mA 0-10V Intrinsica...
4-20mA Wind Differential Pressure Transmitter for Sm...
Jc629 Intelligent Differential Pressure Transducer
Send Inquiry
