
Gas Pressure Transmitter
※Against thunder stroke, against radio-frequency interference.
※Full stainless steel construction.
※Reversed-polarity, transient current & voltage protection.
※Anti-corrosion, anti-attrition, anti-impact.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of gas pressure transmitter in China. Please feel free to buy high quality gas pressure transmitter at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Gas Pressure Transmitter
Description
UPB1 gas pressure transmitter uses isolated stainless steel diaphragm as sensing element, which is based on piezo-resistive silicon technology. This product is fully tested by computer automatically, and trimmed by laser for zero and sensitivity in a wider temperature range. Its amplifier circuit is built in stainless steel housing, to transform sensor signal into standard output signal.
UPB1 gas pressure transmitter features integrated construction, rigid and robust, high measuring accuracy etc.
Features
※Against thunder stroke, against radio-frequency interference
※Full stainless steel construction
※Reversed-polarity, transient current & voltage protection
※Anti-corrosion, anti-attrition, anti-impact
Specifications
| pressure medium | gas or liquid compatible to stainless steel |
| pressure ranges | -1...0~0.1...1000bar |
| overload pressure | 150%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V,0.5~4.5V |
| accuracy | 0.1%FS,0.25%FS(standard), 0.5%FS |
| load resistance | RL=(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage (V) |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70℃ |
| operating temperature range | -30~80℃ |
| storage temperature range | -40~120℃ |
| process connection | G1/2 or others |
| electrical connection | DIN43650 or others |
| material of wetted part | 1Cr18Ni9Ti |
| material of pressure membrane | 316L |
| material of housing | 1Cr18Ni9Ti |
Application
UPB13 gas pressure transmitter is widely used for pressure measurement and control of petroleum, chemical- industry, metallurgy, power station etc.
Send Inquiry










