
Water Level Sensor
■Rigid and robust construction, IP68 protection.
■Wide application scope, long service life.
■Reversed polarity protection and current limiting protection.
■Against thunder stroke, against radio-frequency.
■Intrinsic safety, or flame-proof safety optional.
■PVC, PUR or PTFE cable for options.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of water level sensor in China. Please feel free to buy high quality water level sensor at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Water Level Sensor
Description
Water level sensor of ULB16 model is made from stainless steel with rigid and robust construction. The protection cap with a small hole not only protect the diaphragm, but also let the liquids contact the diaphragm freely. The good sealing technology as well as great assembly techniques guarantee ULB16 water level sensor's outstanding quality & performance. This water level sensor has a waterproof cable with vent hose which is designed for submersible applications.
Features
■Rigid and robust construction, IP68 protection
■Wide application scope, long service life
■Reversed polarity protection and current limiting protection
■ Against thunder stroke, against radio-frequency
■ Intrinsic safety, or flame-proof safety optional
■ PVC, PUR or PTFE cable for options
Specifications
| measuring ranges | 0~1mH2O...200mH2O |
| overload pressure | 200%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| load resistance | R L =(U-12V)/0.02A(4~20mA output) U-loop voltage(V) |
| long-term stability | <0.1%FS/year |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70 ℃ |
| storage temperature range | -40~100 ℃ |
| temperature coefficient of zero | 0.25%FS/10 ℃ |
| temperature coefficient of span | 0.2%FS/10 ℃ |
| insulation resistance | 100MΩ@50VDC |
| electrical connection | Φ7.6mm shielded cable with vent hose |
| material of wetted part and housing | 304SS |
| material of pressure diaphragm | 316L |
| sealing | n-Butyronitrile or fluoro-rubber sealing ring |
Application
This water level sensor is designed with IP68 protection, it is widely applied in petroleum, chemical industry, medicine, metallurgy, hydrology exploration etc.
Email:qihuang@utopsensor.com
Send Inquiry









