
Stainless Steel Level Sensor
★ Wide application scope, long service life;
★ Reversed polarity protection and current limiting protection;
★ Intrinsic safety, or flame-proof safety optional;
★ PVC, PUR or PTFE cable for options.
Xi'an UTOP Measurement Instrument Co., Ltd. is one of the most reliable manufacturers and suppliers of stainless steel level sensor in China. Please feel free to buy high quality stainless steel level sensor at competitive price from our factory. If you have any enquiry about price list, please feel free to email us.
Stainless Steel Level Sensor
Description
The stainless steel level sensor is made from stainless steel with rigid and robust construction. The protection cap with a small hole not only protect the diaphragm, but also let the liquids contact the diaphragm freely. The excellent sealing technology and good assembly techniques guarantee ULB16 level sensor' outstanding quality & performance.
The product has a waterproof cable with vent hose which is designed for submersible applications.
Features
★ Wide application scope, long service life;
★ Reversed polarity protection and current limiting protection;
★ Intrinsic safety, or flame-proof safety optional;
★ PVC, PUR or PTFE cable for options.
Specifications
| measuring range | 0~1mH2O...200mH2O |
| overload pressure | 200%FS |
| output signal | 4~20mA, 0~5V, 0~10V, 1~5V |
| accuracy | 0.25%FS, 0.5%FS(standard) |
| long-term stability | <0.1%FS/year |
| load resistance | R L =(U-12V)/0.02A(4~20mA current output) U-loop voltage(V) |
| supply voltage | 12~36VDC |
| compensated temperature range | 0~70 ℃ |
| storage temperature range | -40~100 ℃ |
| electrical connection | Φ7.6mm shielded cable with vent hose |
Application
This stainless steel level sensor is designed with IP68 protection, it is widely applied in petroleum, chemical industry, medicine, metallurgy, sewage treatment etc.
Send Inquiry








